Nejde prehliadať progres slovenských MMA amatérov. Veľakrát som tieto zápasy pozeral s otvorenými ústami a hovoril si, že tieto zápasy by sa nestratili ani na štartovke veľkých MMA podujatí. No čo by sa ešte mohlo zlepšiť?
Amatérske MMA na Slovensku som začal vnímať v momente, keď som sa stal súčasťou OFA tímu, kde som okrem iného trénoval s amatérmi a bol súčasťou ich príprav. Už vtedy som videl množstvo nedostatkov, ktoré bolo treba napraviť. Od tej doby sa to však radikálne lepší, no stále je priestor na zlepšenie. Preto som sa rozhodol vyspovedať troch popredných trénerov, ktorí majú určite čo to povedať k tejto téme. Pome na to….
Robo Delič- @bonyjitsu
Ty si si prešiel amatérskymi zápasmi?
„Áno prešiel, na konte ich mám nejakých 12. Väčšinou ale na galavečeroch a podľa dnešných profi pravidiel.“
Registruješ zlepšenie úrovne amatérskeho MMA? Čomu to pripisuješ?
„Amatérska úroveň u nás rýchlo rastie, odkedy sa stabilne organizujú ligy a o tento šport je záujem u nás a vo svete. Kedysi bol problém, že to ľudia nepoznali a odsudzovali.“
Ako je podľa teba na tom amatérske MMA v zahraničí?
„Podľa toho kde, myslím si, že sú krajiny, kde je amatérske MMA na nižšej úrovni, no sú samozrejme krajiny, kde má veľmi vysokú úroveň. Každá krajina má iný postoj ku športu ako takému, tam kde si na športe zakladajú a úpolové športy majú dlhú tradíciu, je na tom aj amatérske MMA lepšie.“
Aké sú veľmoci amatérskeho MMA vo svete? Prečo sú tak úspešní?
„Je ich celkom dosť, spomeniem teda pár krajín, ktoré máme blízko pri sebe, napríklad Poľsko a Ukrajina. Tieto krajiny majú lepšiu podporu športu, sú tam silné základne džuda, zápasenia, boxu či bjj. To sa potom odráža aj na kvalite amatérskych zápasníkov MMA.“
Čo by pomohlo k zlepšeniu našej úrovne?
„Osobne si myslím, že pomôže návšteva zahraničných kempov (nielen pre zápasníkov, ale aj pre ich trénerov) a zahraničné sútaže veľkých organizácií v amatérskom MMA. Je potrebné, aby sa zápasník stretol na sparingu s vysokou úrovňou a zistil ako sa tam dá dostať, potom si samozrejme meral sily s kvalitnými zápasníkmi.“
Tomáš Meliš- @tomasmelis
Ty si si prešiel amatérskymi zápasmi?
„Áno začal som v amatérskom kolotoči už ako kickboxer, následne aj v MMA. Niektoré amatérske zápasy som mal v profi rukaviciach, 5min kola a viac menej bolo dovolené všetko, iba peniaze som nedostal 😂“
Registruješ zlepšenie úrovne amatérskeho MMA? Čomu to pripisuješ?
„Registrujem výrazne zlepšenie MMA scény, či profi alebo amatérskej. Myslím si, že v tej amatérskej je to zásluhou ligy MAMMAL alebo SOMMA. Mammal bol prvý, ktorý začal robiť pravidelne kolá a začal dávať priestor vyzápasiť sa amatérom. Teraz si dovolím povedať, že veľa amatérskych zápasov vyzerá lepšie ako niektoré profi fighty.“
Ako je podľa teba na tom amatérske MMA v zahraničí?
„V zahraničí je na tom amatérske MMA určite lepšie. Videl som to aj na majstrovstvách sveta alebo Európy, kde som počul ako to u nich funguje.“
Aké sú veľmoci amatérskeho MMA vo svete? Prečo sú tak úspešní?
„Podľa mňa je to Rusko, Ukrajina, Poľsko a Írsko. Myslím si, že v tomto prípade ide o značnú finančnú pomoc zo strany štátu. Financujú im sústredenia, kempy a v neposlednom rade aj veškeré výdavky, pokiaľ ide o účasť na majstrovstvách, čo som mal česť vidieť a cítiť na vlastnej koži.“
Čo by pomohlo k zlepšeniu našej úrovne?
„Nemôžem hodnotiť zápasníkov z iných klubov, no môžem sa vyjadriť iba k zápasníkom pod mojím vedením. Chcelo by to viac disciplíny u niektorých a samozrejme vycestovať na sparingy niekam von, najlepšie mimo Slovenska. Už sa tu chalani medzi sebou poznajú, chce to cudzích sparingov, už to je pre niektorých taký mini zápas. Každopádne amatérskemu MMA na Slovensku by pomohla finančná pomoc od štátu, čo je hodne nereálne u nás, poprípade veľmi bohatý človek, ktorý by to zafinancoval 😂😂😂.“
Vlado Lendvay- @laugariciocombat
Ty si si prešiel amatérskymi zápasmi?
„Áno prešiel, ale nedá sa to porovnať s dnešnou amatérskou scénou. Mám za sebou cca 20 štartov pod amat. pravidlami. Zápasy boli vtedy tvrdšie, neboli tak vyškolení rozhodcovia a zápasníci techniku študovali skôr z videokaziet. Bolo to pre nás úplne nové, ale žili sme tým.“
Registruješ zlepšenie úrovne amatérskeho MMA? Čomu to pripisuješ?
„Úroveň amatérskeho MMA je od roka k roku vyššia a lepšia. Zápasníci sú šikovnejší a lepšie pripravení. Taktiež aj úroveň jednotlivých MMA klubov rastie.“
Ako je podľa teba na tom amatérske MMA v zahraničí?
„V zahraniší ako napr. Poľsko či Česko majú omnoho viac ligových kôl, nakoľko majú podporu od štátu. Dúfam, že aj u nás sa dostaneme na takú úroveň, že štát pomôže a podporí amat. MMA.“
Aké sú veľmoci amatérskeho MMA vo svete? Prečo sú tak úspešní?
„Osobne si myslím, že veľmoci sú krajiny ako Dagestan, Srbsko či Poľsko. Títo zápasníci dokážu zápasiť v jednom roku aj 120 zápasov.“
Čo by pomohlo k zlepšeniu našej úrovne?
„Určite spojenie klubov, partnerov a podpora od štátu, prípadne veľkých korporácii. Nedostatky vidím v tom, že je málo ligových kôl a tiež malá motivácia pre zápasníkov. Keby je podpora od štátu a majú motiváciu ísť na MS či ME s tým, že sa im to prepláca, tak by to rastlo ečte viac. Zápasníci musia zapracovať určite na pokore, svojich cieľoch do budúcna, určenie si priorít a nájsť samých seba.
PS: Ďakujem pekne a držím palce všetkým klubom, trénerom a zápasníkom, aby úroveň rástla na svetovú tú.“
[…] predchádzajucej časti, kde som vyspovedal trénerov (TU) prichádzam s vyspovedaním zápasníkov. Poďme sa teda pozrieť, ako našu scénu vidia oni a […]