Reprezentácia SOMMA má za sebou vydarené majstrovstvá sveta v Amsterdame, odkiaľ si odnášajú zlatú a bronzovú medailu. Obe boli vybojované pod pravidlami STRIKING MMA.

Ako sa rozdelovalo, kto pôjde pod pravidlami MMA a STRIKING MMA?

„MMA striking je disciplína, ktorá umožňuje zápasiť hlavne v postoji. Sú tam však povolené submisie v postoji, prípadne ich dokončenie po prenesení boja na zemi, avšak bez zmeny nasadenej techniky. To znamená, že nasadená technika v postoji sa nesmie meniť, inak dochádza k prerušeniu boja. Taktiež je možné pracovať v klinči a strhávať súpera na zem. Vzhľadom na tieto pravidlá sme pristúpili k výberu zápasníkov tak, aby typovo vyhovovali ich štýlu zápasenia.“

Plánujete pravidla STRIKING MMA zapojiť aj do vašej ligy? V čom vidíte ich výhody?

„Tieto pravidlá sme už zaviedli aj na našej lige, takže už prebehli zápasy aj pod týmito pravidlami. Ich výhoda spočíva v tom, že vyhovujú tým, ktorí majú za sebou background v postojových disciplínach a plánujú sa naplno presadiť v MMA alebo chcú zlepšiť svoj postoj. Zápasník tak získava správne reakcie v práci v klinči, či pri nasadzovaní alebo obrane proti takedownom. V postoji sa učí pracovať so vzdialenosťou, načasovaním, pohybom v ringu a inými aspektmi boja v postoji a jeho prenesení na zem. Samotná práca na zemi je tak ďalšia kapitola, na ktorej musí pracovať ak chce zápasiť pod pravidlami MMA. Takže, kto má záujem môže sa zúčastniť týchto zápasov na lige SOMMA. Tieto pravidlá sú certifikované pod asociáciou GAMMA.“

Vedeli by ste čitateľom zhrnúť bilanciu vašich reprezentantov?

„Tak najväčší úspech dosiahla Veronika Smolková, čo už bolo mediálne aj propagované. Veronika deklasovala svoje súperky, keď zvíťazila vo svojích zápasoch pred časovým limitom a získala tak zlato pre Slovensko. Vo finále porazila jednotku svetového rankingu z Kazachstanu, z krajiny, ktorá získala najviac medailí na šampionáte. Momentálne jej patrí 2. miesto vo svetových tabuľkách. Tréneri v jej domovskom Dracula gyme evidentne robia vynikajúcu prácu. Ďalším skvelým úspechom je tretie miesto Adama Neupaurera. Adam bol veľmi blízko finále, keď tvrdým úderom posiela svojho súpera na zem, ten je vzápätí počítaný, rozhodca mu dáva trochu viac času, čo vo výraznej miere mohlo ovplyvniť ďalší priebeh zápasu, pretože tu rozhoduje každá sekunda. V zápase dochádza k zraneniu Adama, k zlomenine ruky. Adam tak nemôže plnohodnotné zápasiť, súper využíva situáciu a vyhráva na škrtenie v postoji. Taktiež by som vyzdvihol výbornú prácu trénera z domovského klubu v Poprade -Fight Club Kenkyo, ktorý vynikajúco nastavil zápasníka na tento šampionát.

Celkovo by bolo dobré vyzdvihnúť prácu celého tímu.

Reprezentačného trénera Dávida Kedžucha, ktorý si na 100 percent plnil svoju úlohu, či už v príprave, či na majstrovstvách. Tomáša Kissa, ktorý odrozhodoval celé majstrovstvá sveta a robil dobré meno našej reprezentácii aj týmto spôsobom. Slávke Graindovej za prípravu zázemia v podobe ubytovania, organizačných záležitostí, dopravy a iných náležitosti. Vladimírovi Bilohuščinovi, ktorý mal na starosti PR a je novinárom, ktorý spolu so svojím tímom je prvým , ktorý v tejto oblasti pracuje, informuje v takom veľkom rozsahu, rozumie jej a odvádza obrovský kus práce. Boli sme svedkami tvrdení, že nemáme novinárov, tak myslím, že v už spomenutom prípade a taktiež v prípade @enemejtalenty je to v správnych rukách. Nesmieme zabudnúť na najdôležitejšiu osobu. Ján Kirschbaum je človek, bez ktorého by to jednoducho nešlo, je to človek, ktorý je tu 24/7 pre SOMMA.

Vráťme sa však k zápasníkom. Dominik Toporcer získava v losovaní zápasov na úvod súpera, ktorého profi rekord sa blížil k tridsiatke zápasov. Prehra na decission. V prípade Dominika, ktorý pomýšľa na prechod do profi možno dobrá skúsenosť, keď mu to ukázalo, kde ešte treba popracovať a bude sa tak vedieť lepšie uplatniť v ďalšej kariére. Treba brať do úvahy, že je stále mladý a pod vedením Dávida Kedžucha je tu veľká perspektíva.

Enriko Koterba v prvom zápase uspáva svojho súpera. Krásna rýchla výhra. V ďalšom zápase sa nevieme dostať do zápasu. Na turnaji musíte byť pripravení podať maximálny výkon v priebehu niekoľkých dní,nie len v jednom zápase. Stačí malé zaváhanie, či súper, ktorý vám nesedí, zranenie z predchádzajúceho zápasu a končíte. Dostať sa do finále je skutočne veľmi ťažké.

Lukáš Soroka. Všetko bolo, príprava, mentálne nasadenie. Na tejto úrovni musíte pracovať na ukončení súpera, vyvíjať tlak, diktovať spôsob boja, mať efektívny striking a grappling. Musíte ukázať rozhodcom, že ste lepší. To nám nám chýbalo, tak išla výhra na konto súpera. Boli tam však chvíle v zápase, keď to mohlo ísť kľudne na našu stranu. Lukáš o tom všetkom vie, pracuje na tom. Rastie nám tu tak ďalší zápasník.

Alex Šurik. Jeho súper sa nám po zápase priznáva, že po inkasovaní úderu videl hviezdičky a tak to presúva za každú cenu na zem, kde je zápas ukončený práve v momente, keď sa nám podarilo riešiť vzniknutú situáciu a víťazstvo si tak pripisuje náš súper. Potrebujeme získať väčšiu istotu na zemi a rýchlejšie reakcie a bude to dobré.

Patrik Šoffa po úvodnom kole, kde mu odišla noha po tvrdých lowkickoch, nastupuje do ďalšieho kola, kde mu už chýba pohyb v ringu, inkasuje od svojho súpera tvrdý highkick, ktorý ho posiela na zem, rozhodca zápas ukončuje.

Filip Kovatsch nastupuje proti skúsenému súperovi, taktiež s profi rekordom. Zápas prebieha prevažnú časť v postoji. Po troch kolách rozhodcovia prisúdia víťazstvo nášmu súperovi. Filip podáva zatiaľ vyrovnané výkony. Chýba mu len málo, aby to boli nabudúce víťazstvá.

Náš mladý tím, tak celkovo za mňa podal výborný výkon. Treba len dúfať, že všetkých to motivuje k ďalšej práci.

Aký dopad budú mať získane medaily pre MMA na Slovensku? Nastane nejaká zmena, najmä čo sa týka podpory od štátu?

„Táto otázka by možno nemala smerovať na mňa. My robíme všetko čo je potrebné. Súčasťou majstrovstiev sveta bol aj svetový kongres, ktorého som sa zúčastnil spolu s Jánom Kirschbaumom, kde sa riešilo množstvo otázok rozvoja MMA vo svete. Je to proces, na ktorom sa pracuje a myslím, že je len otázkou času, kedy budeme vidieť výsledky aj v tejto oblasti. Tu by bolo na mieste poďakovať našim partnerom, bez ktorých by sme to nevedeli financovať.“

Čo si okrem skúsenosti odnášate z tohto pobytu v Amsterdame?

„Je veľmi dôležité mať tím, ktorý spolupracuje. Nám sa to podarilo, ako tím sme boli skvelí.“

Aké sú ďalšie plány? Či už ligy alebo GAMMA podujatí s vašou účasťou?

„Majstrovstvá Európy, majstrovstvá sveta mládeže, majstrovstvá sveta seniorov. SOMMA Cup beží v plnom prúde konečne bez covidu. Ako vždy máme v príprave niejake novinky, ktoré vám dáme včas vedieť.

Ďakujem Ememej talenty za rozhovor.

SOMMA INSTAGRAM

TIBOR ŠIMONIČ INSTAGRAM