Bratia Ondrisovci prinášajú pre slovenský grappling nový vietor do plachiet. 6.11. sa v Banskej Bystrici uskutoční turnaj ADCC Slovakia, kde je do dnešného dňa zaregistrovaných viac než 200 bojovníkov. Ja som vyspovedal 3 osoby dobre známe na slovenskej grapplingovej scéne.

Robo Delič- @bonyjitsu

„ADCC turnaje majú kvôli stále rastúcej popularite tohto formátu naozaj dobrú úroveň. V kategóriach profesionálov môžete stretnúť naozaj zaujímavé mená a turnaje ako ADCC Trials či Worlds sú pre mnohých veľkou motiváciou. Na ADCC turnaje chodím už roky, dokonca som šampión ADCC na Ukrajine v Srbsku a Rakúsku, medaile mám z ADCC turnajov v Poľsku, Nórsku, Maďarsku, Českej Republike a dokonca sa nájdu aj dve zo Slovenska, keďže tento formát súťaží tu už kedysi bol.

Pamätám si, že keď sa ADCC organizovalo pred rokmi u nás, tak to vždy prilákalo kopec kvalitných zápasníkov zo zahraničia, čo je pre rast úrovne grapplingu a BJJ na Slovensku veľmi dobré. Na Slovensku sa posledné roky organizuje dosť málo takýchto turnajov, čo je veľká škoda, keďže zápasníci a zápasníčky zo Slovenska robia perfektné výsledky v zahraničí. Je veľa ľudí, pre ktorých je náročné cestovať za turnajmi ďaleko a toto im určite pomôže aby sa zlepšovali aj zápasením na domácich turnajoch. Samozrejme to výrazne pomôže aj spropagovať tento krásny šport, ktorý sa v zahraničí už dnes teší veľkej popularite.“

Števo Vadovič- @stevo_vadovic

„Počas mojej kariéry som sa zúčastnil iba dvoch ADCC turnajov, jeden bol ADCC Trials v Poľsku, kde som po jednom vyhratom zápase vypadol. Druhý turnaj, ADCC Serbia v Belehrade však dopadol diametrálne odlišne, kedže som získal dve zlaté medaile. Čo však podľa mňa spája všetky ADCC turnaje, je ich vysoká kvalita. Veľa ľudí, vrátane mňa, sa zhodne v tom, že ADCC je najprestížnejšia grapplingová organizácia. Preto je výborné, že sa konečne dostala aj na Slovensko. Verím, že sa tam stretne európska grapplerská špička, a že si ukoristím nejaké tie cenné kovy aj ja.“

Michal Žubor- @gnrlzubro

„Pre mňa osobne je tento turnaj výnimočný predovšetkým tým, že sa predstavím na domácej pôde v Banskej Bystrici. Keďže tento turnaj bude voľne prístupný aj pre divákov, tak sa na mňa prídu pozrieť aj rodinný príslušníci, takže v tomto ohľade to bude pre mňa premiéra.

ADCC turnaje sú určite najkvalitnejšie a najpopulárnejšie vyraďovacie turnaje v Submission wrestlingu na svete. Ruleset a formát tejto organizácií je jedinečný tým, že šancu v ňom majú uspieť nie len zápasníci brazílskeho Jiu- Jitsu, ale aj predstavitelia Samba, klasického zápasenia či MMA.

Posledné obdobie som sa skôr zúčastňoval turnajov, ktoré majú formát round-robin, t.j. v preklade každý s každým, v praxi to znamená aspoň 4 garantované zápasy. Turnajov ADCC som sa v podstate zúčastňoval len v Poľsku, kde je však veľká konkurencia a nevychádzali mi úplne podľa predstáv. Verím však, že na domácej pôde sa to zmení a tentokrát aj niečo cinkne.

Na Slovensku ide posledné roky grappling kvalitou určite hore, o čom svedčia aj výsledky niektorých borcov na medzinárodných turnajoch. Ak sme však niekde stagnovali, tak to bolo organizovanie turnajov. Turnaje, ktoré sa momentálne organizujú, sú buď len na lokálnej úrovni a bez zastrešenia kvalitnejšej organizácií. ADCC Slovak Open je prvý turnaj po dlhej dobe, ktorý sa propaguje na medzinárodnej úrovni a ktorý ma potenciál počítať účastníkov v stovkách. Verím, že spojenie kvalitných domácich zápasníkov a organizovanie svetových turnajov posunie popularitu a prestíž slovenského grapplingu na úplne iný level.“

ADCC PROFIL