Hlavné mesto Spojených arabských emirátov Abú Zabí sa na niekoľko augustových dní zmení na mekku zmiešaných bojových umení. Od 17. do 20. augusta sa tam uskutoční svetový šampionát mládeže IMMAF Youth World Championships.

Účasť prisľúbili športovci z krajín ako Belgicko, Austrália, Egypt, Česko, Fínsko, India, Taliansko, Kazachstan, Ukrajina, Mexiko, Turecko či USA.

Želiezka v ohni bude mať aj Slovensko v podobe pätice bojovníkov a realizačného tímu. Naši reprezentanti sa na východ vydajú v pondelok 15. augusta pod hlavičkou Slovenského zväzu MMA/MAMMAL.

„Z pohľadu počtu účastníkov a prihlásených krajín ide o obrovskú MMA udalosť, takže naši chalani to nebudú mať jednoduché. Slovenské farby bude hájiť Miroslav Mlynček zo Sai Club Martin, ktorý vlani získal historický bronz na majstrovstvách sveta. Na tom istom podujatí získala perfektné zlato Slávka Holubjaková, ktorá, žiaľ, na tohtoročnom šampionáte bude chýbať. Ďalšími členmi výpravy sú Ivanko Krošlák (Ground System Gym Nitra/Fight School Sparta Nitra), Timotej Garaj (King´s Gym Bratislava), Matúš Harant (Gladiators Team Gym Partizánske) a Erik Kozár (Fighting Academy Veľký Krtíš). Všetci piati trénujú v kluboch, ktoré splnili podmienky pre účasť v reprezentácii,“ ozrejmil Marek Herda, prezident Slovenského zväzu MMA.

Ten bude súčasťou realizačného tímu Slovenska spolu s Miroslavom Ševčíkom, Michalom Mlynčekom, Pavlom Berkym, Yvankom Krošlákom a členmi podporného tímu.

Celá výprava si cestu sponzoruje z vlastných zdrojov, no časť výdavkov by mohla pokryť finančná injekcia z ministerstva. Dvere sú otvorené aj pre ostatných sponzorov, ktorí by sa chceli pridať do dobrej a úspešnej partie slovenského MMA. Na oplátku dostanú možnosť reprezentovať Slovensko a zviditeľniť meno svojej firmy aj za hranicami našej krajiny.

Dobré meno Slovenska na svetovej mape MMA

Vlaňajšia výprava Slovenska zožala na svetovom šampionáte mládežníkov veľké úspechy, no napriek tomu ide do tohtoročných majstrovstiev s pokorou. Cieľom je najmä nazbierať skúsenosti, podať dobré výkony a spraviť krajine pod Tatrami dobré meno na svetovej mape MMA.

„Mirko postupuje do vyššej kategórie, no pravidlá, s výnimkou dĺžky zápasu, budú rovnaké. V príprave sme sa sústredili najmä na takedowny, ako zložiť súpera a ako sa tomu ubrániť. Trochu nám skomplikovalo plány, že mirkovi vhodní sparing partneri Šimon Klein a Marek Zachar sa nemohli zapojiť do jeho prípravy. Mal však jeden dobrý zápas v Anglicku, ktorý nám ukázal, že Mirko je veľmi dobre pripravený. Uvidíme, ako sa bude šampionát vyvíjať. Výhodou pre všetkých zápasníkov môže byť aj absencia ruských reprezentantov. Veľmi sa na majstrovstvá tešíme,“ zhrnul tréner Miroslava Mlynčeka Miroslav Ševčík zo Sai Club Martin.

„Aj keď vieme, že v Abú Zabí sa zíde svetová mládežnícka špička, tak očakávam, že Erik svojím štýlom prekvapí. Môžem povedať, že sa čo najviac posnaží, aby uspel a zároveň nabral svetové skúsenosti, ktoré budeme ďalej zúročovať v jeho kariére zápasníka MMA. Predsa len, stále je to ešte len chlapec, ktorý má celú kariéru pred sebou. Ideme si užiť atmosféru a špičkovú organizáciu. Určite však zabojujeme najviac, ako budeme môcť,“ poznamenal tréner Erika Kozára Pavel Berky z Fighting Academy Veľký Krtíš.

Výchova mladých talentov

Slovenský zväz MMA/MAMMAL chce tento šport dostať aj k deťom a mládeži. Preto jednou z tohtoročných noviniek je MAMMAL Kids, kde priestor zápasiť pod pravidlami IMMAF dostanú aj mladšie ročníky.

„Chceme si vychovať generáciu dobrých a skúsených reprezentantov, preto musíme začať čo najskôr. Veríme, že sa nám to spoločne podarí a na ďalšie šampionáty vycestujeme ešte silnejší a v ešte početnejšej výprave,“ dodal šéf slovenského MMA Marek Herda.

Slovenský zväz MMA/MAMMAL sa okrem svetových majstrovstiev v Abú Zabí postupne sústredí a piluje nomináciu aj na septembrový kontinentálny šampionát v Talianskom Lignane. Slovensko by na Apeninský polostrov malo vyslať historicky najpočetnejšiu výpravu.

Sleduj MAMMAL profil